Choď na obsah Choď na menu
 


Coco Chanel

7. 8. 2010

Bez razantného vplyvu Coco Chanel na módu by sme snáď ešte dnes nosili načančané, zvierajúce a nepohodlné šaty. Musela prísť táto dáma, ktorá si ako jedna z prvých ostrihala vlasy nakrátko a odhalila kolená, aby boli priznané skutočné krivky ženského tela.

Pravým menom Coco bolo Gabrielle Bonheur Chanel. Narodila sa 19. augusta 1883 vo francúzskom mestečku Saumur. Po smrti matky a zmiznutí otca vyrastala so svojimi štyrmi súrodencami v sirotinci a vždy vedela, že z chudoby sa dá dostať len prácou. Narodenie v znamení leva ju ovplyvňovalo po celý život. Sebavedome a odhodlane bojovala za svoje sny a názory - rovnako ako levica. Naskôr sa snažila presadiť ako speváčka v kabarete - odtiaľ prechádza aj jej prezývka ,,Coco", podľa popevku, ktorý stále spievala. Všetky však môžeme byť rady, že jej kariéra speváčky nakoniec nevyšla. Už v kabarete, kde Coco vystupovala sa líši od ostatných dievčat. Jej štýl obliekania bol neprehliadnuteľný. Láska k móde ju sprevádzala už od detstva, preto nakoniec odišla do Paríža budovať kariéru odevnej návrhárky. Priviedli ju k tomu predovšetkým jej priatelia, ktorí obdivovali klobúky, ktoré si Coco sama pre seba vyrábala a začali jej zadávať prvé zakázky.

Svoj prvý butik otvorila Coco Chanel v roku 1912. Navrhovala vysoko elegantné a pohodlné oblečenie a zároveň ho sama nosila. Neobmedzovala sa len na aristokraciu a bohaté paničky, jej oblečenie bolo určené všetkým ženám. Chcela, aby sa cítili mladšie, voľnejšie a samy sebou, aby neschovávali svoju osobnosť za prezdobené a nepohodlné šaty. Skoro si získala slávu Paríža i celého sveta nielen svojim šarmom a milencami, ale hlavne revolučnými zmenami v doterajšej móde. Tvídový kostým, lakovanú obuv na nízkom opätku s čiernou špičkou, perlové korále a preslávené ,,malé čierne" šaty, ktoré sú povinnou výbavou každej ženy - to všetko dala svetu práve Coco Chanel. Coco dokázala spojiť praktickosť so ženskou zmyselnosťou. Napriek tomu, že jej modely obsahujú prvky z pánskej a športovej módy, sú dokonale ženské. Bola originálna aj netradičnými spôsobmi kombinácie látok a materiálov. Obliekala hviezdy ako Andrey Hepburn, Grace Kellyovú alebo prvú dámu Ameriky Jacquelin Kennedyovou. Priatelila sa s Picassom, Maxom Jacobom alebo Igorom Stravinskym.

Povojnový návrat Coco Chanel

  Po odmlke behom druhej svetovej vojny, kedy Coco svoj módny dom zavrela, sa na módnu scénu opäť vrátila až v roku 1954. Tento návrat bol ale silne poznamenaný jej avantúrou s nemeckým špiónom počas vojny. Francúzske módne časopisy robili čo mohli, aby jej znemožnili návrat späť na vrchol slávy. Odsunuli ju ešte skôr, ako videli jej novú kolekciu. Na Chanelinu kolaboráciu nemohlo Francúzsko hneď tak zabudnúť. Tejto oslnivej dáme však nemožno uprieť, že jej vtedajšie novinky sú i po sedemdesiatich rokoch stále moderné, bez toho aby na nich výrazne podpísal čas. Coco zomrela v roku 1971 vo svojich 88 rokoch, ale jej duch bude v móde prežívať natrvalo. To iste vie aj Karl Lagerfeld, módny designér, ktorý od roku 1983 značku Chanel prevzal.

Legendárny Chanel No. 5

Legendárnym sa stal jej parfém Chanel No. 5 z roku 1921 s kubickým flakónom, ktorého názov vychádza z poverčivosti návrhárky - číslo 5 bolo jej šťastné. V tomto revolučnom parféme bolo po prvý raz v histórii priznané použitie syntetických prvkov, ktoré boli dosiaľ razantne odmietané. Marilym Monroe sa o parféme Chanel No. 5 vyjadrila, že chodí spať odená len v ňom. Aj v dnešnej dobe sa stále predáva 70 000 flakónov ročne.

Čo priniesla móde Coco Chanel

 

 • Krátke vlasy v ženskej móde.
 • Legendárny parfém Chanel No. 5 – r. 1922..
 • Rozšírenie spektra vôní parfémov použitím syntetických esencií.
 • „Malé čierne“ – jednoduché společenské šaty pre každú príležitosť – r. 1926.
 • Tradičný dámsky tvídový kostým jednoduchého vestového strihu so zapínaním na gombíky.
 • Prvky pánskej módy v ženském šatníku pri zachovaní výsledného ženského efektu.
 • Nohavice ako bežnú súčasť ženského šatníka.
 • Odhalené kolená.
 • Lakovanú bielu obuv s čiernou špičkou.
 • Športový trojštvrťový dámsky kabát – po 2. svetovej vojne.
 • Nohavice do zvona – po 2. svetovej vojne.
http://blog-imgs-15.fc2.com/s/p/r/springmarchblog/090820-2.jpghttp://dl4.glitter-graphics.net/pub/379/379804g6inqef8tm.jpg
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.